piątek, 24 listopadaBaza Zabawy

Łapki Hopki – zabawa ruchowa

Łapki Hopki – zabawa ruchowa

Zabawa, która wspiera koordynację wzrokowo-ruchową. Uczy dziecko odróżniania prawej i lewej ręki/nogi. Koordynacja wzrokowo-ruchowa to umiejętność wykonywania czynności, które wymagają jednoczesnego użycia oczu, rąk i nóg.

Na początku wydrukuj obrazek stopy lewej i prawej oraz ręki lewej i prawej. Jeżeli nie posiadasz drukarki, dodatkową zabawą może być samodzielne narysowanie dłoni i stóp lub odrysowanie ich na kartce. Jeżeli posiadacie wydruki to można je pokolorować dowolnymi sposobami. Kolorowanki rąk (dłoni) i stóp będą tutaj dodatkową fajną aktywnością.

Sama zabawa polega na rozłożeniu kartek w trzech rzędach tak, żeby zawsze jedna kończyna była w powietrzu. Dziecko musi przeskakiwać z jednego rzędu trzech znaków na kolejny. Zabawę ruchową Łapki Hopki można dowolnie modyfikować i zmieniać. Żeby wprowadzić nieco urozmaicenia, wydrukowane szablony dłoni i stóp układamy w zróżnicowane tory, zmieniając liczbę wydruków w rzędach. Fajnym pomysłem jest wzorowanie się na innych popularnych grach jak zabawa w klasy. W tym wypadku ułożenie może wyglądać następująco:

  • 1 rząd: lewa noga
  • 2 rząd: prawa noga
  • 3 rząd: prawa noga, lewa ręka
  • 4 rząd: prawa ręka
  • itd.

Koordynacja wzrokowo ruchowa

Koordynacja wzrokowo ruchowa pozwala na jednoczesne wykonywanie czynności, które wymagają użycia wzroku, oraz rąk czy nóg. Jest to niezwykle istotny element poznawczy w rozwoju dziecka. Dlatego właśnie wszelkie aktywności rozwijające tą umiejętność warto wprowadzać jako element zabawy. Poza naszą propozycją istnieje jeszcze wiele fajnych ćwiczeń wspierających rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej. Będziemy je opisywać w kolejnych artykułach.

Inne okazje do zabaw dla dzieci

Warto również sprawdzić nasze inne zabawy, powiązane ze szczególnymi wydarzeniami. Andrzejkowe zabawy dla dzieci, to świetny czas na organizację ciekawych i klimatycznych aktywności. Dzień mamy to z kolei okazja, do uruchomienia kreatywności i pielęgnacji jednej z najważniejszych relacji. Własnoręczny prezent na dzień mamy może być „strzałem w dziesiątkę”. Urodziny stwarzają możliwości do spędzania czasu w niestandardowy sposób i łączenie różnych tradycji. Zachęcamy do sprawdzenia jak zrobić piniatę, która z pewnością będzie urozmaiceniem tej dziecięcej imprezy :).

Zabawa ruchowa łapki hopki – dłonie i stopy do druku:

Dłonie do druku:

szablon – lewa dłoń

szablon – prawa dłoń

Stopy do druku:

szablon – lewa stopa

szablon – prawa stopa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *