poniedziałek, 19 wrześniaBaza Zabawy

Dzień Mamy – Własnoręczny prezent

Dzień Mamy – Własnoręczny prezent

Dzień matki to Święto wyjątkowe. Jest to ten jeden moment w roku, kiedy dzieci w sposób szczególny mogą docenić jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą osobę w swoim życiu. Dlatego też tak ważny jest prezent na dzień matki. Powinien przede wszystkim być osobisty, aby szczerze okazać wdzięczność za miłość jaką matka darzy dziecko. Nie jest to jednak proste, czasami kwiaty i sam gest wystarczą, ale o wiele lepszym pomysłem jest własnoręcznie zrobiony prezent na dzień mamy – szczególnie w wykonaniu małego dziecka – ale nie tylko! Niektóre pomysły na prezent na dzień mamy są uniwersalne i taki upominek można podarować niezależnie od wieku.

Jak zrobić prezent na dzień mamy – samodzielnie wykonany voucher

Prezent na dzień mamy DIY, czyli własnoręcznie wykonany, to rewelacyjny pomysł, który pokazuje nie tylko pamięć, ale również osobiste zaangażowanie. Jednym z ciekawych pomysłów są vouchery w postaci kuponów na dzień mamy. Taki prezent ma też drugie dno – bo niesie za sobą szanse na wspólne spędzenie czasu z mamą. Ale o co tu właściwie chodzi?

Voucher na dzień mamy to ręcznie wykonana karteczka na której jest napisana wspólna aktywność czy przyjemna samodzielnie wykonana przez dziecko „usługa” J. Może być to obietnica śniadania do łóżka, wspólny spacer, wycieczka rowerowa czy wieczór z grami planszowymi. Warto dostosować zawartość kuponu do tego co mama lubi najbardziej. Jeżeli mama jest bardzo zapracowana, może być to coś bardziej praktycznego jak odkurzanie pokoju, zmywanie naczyń czy wyniesienie śmieci. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby voucher zawierał wiele kuponów, które mama może wykorzystać w dowolnym momencie!

Warto też pomyśleć nad odpowiednim opakowaniem na voucher dla mamy. Może być to samodzielnie wykonana i pomalowana koperta albo ozdobne pudełeczko. Całość idealnie uzupełni krótki wierszyk na dzień mamy.

Co na prezent na dzień mamy – praca plastyczna

Innym pomysłem na prezent na dzień mamy jest samodzielnie wykonana praca plastyczna. Chociaż wydaje się to oklepanym pomysłem i kojarzy się po prostu z laurką, to nadal pozostaje spersonalizowanym prezentem na dzień mamy. Nie musimy się też ograniczać do tej klasycznej formy, jest wiele możliwości, od nas kilka inspiracji:

 • ozdobne pudełko
 • laurka z wierszykiem
 • serduszko wykonane na drutach
 • samodzielnie zrobiona biżuteria dla mamy
 • album ze zdjęciami
 • obraz z serduszek
 • korale dla mamy zrobione przez dzieci

Pomysł na prezent dla mamy na dzień matki

Jeśli brakuje czasu na prezent na dzień matki do zrobienia samemu, trzeba wybrać coś ze sklepu. Wbrew pozorom nie jest to sprawa prosta, bo bombonierka czy perfumy to trochę pójście na łatwiznę i tak też może odebrać to mama. Warto pomyśleć nad czymś oryginalnym i dopasowanym do preferencji mamy. Biżuteria i kwiaty są uniwersalne i jeśli trafią w gust mamy będą na pewno dobrym rozwiązaniem. Nieco lepszym pomysłem na prezent na dzień mamy są mniej materialne rzeczy jak wykupiona wycieczka (najlepiej wspólna), rejs statkiem albo masaż w salonie SPA. Na pewno fajne jest coś co pozwoli mamie oderwać się od codzienności i doceni jej pracę. Może być to też wykupiony kurs tańca, języka albo kolacja w restauracji, gdzie serwowane są egzotyczne dla mamy dania. Raczej lepiej zrezygnować z prezentów praktycznych jak garnki, patelnia czy mop. Lepiej pokazać, że znamy swoją mamę, wiemy czego chciałaby spróbować, jakie ma marzenia (choćby te najmniejsze) i zrealizujmy je!

mama z córeczką

Wierszyk na dzień mamy

Bez względu na to na jaki upominek się zdecydujemy wspaniałym dodatkiem będzie wierszyk. Pasuje zawsze i do wszystkiego. Oczywiście najlepiej napisać samodzielnie personalizowany wierszyk dla mamy – nawet jeżeli nie będzie idealny, mama na pewno go doceni. Warto się postarać, ale jeżeli nie każdy ma choćby najmniejszy talent w tym kierunku – wtedy możemy wykorzystać coś gotowego. Sami przygotowaliśmy jeden wierszyk dla mamy, który możecie wykorzystać jako dodatek do głównego prezentu J.

Mamo mamo chciałem dzisiaj,
i naprawdę ja w to wierze,
coś powiedzieć – jesteś super,
wyjątkowa – mówię szczerze.

Choć zbyt rzadko Ci to mówię,
i pomagam Ci za mało,
to ja Ciebie będę kochać,
choćby nie wiem co się stało.

Cenić Ciebie zawszę będę,
i przenigdy nie przestanę,
bo w najgorszych mych momentach,
zawsze mam kochaną mamę!

Wiem, że świat jest inny,
i nie wszystko jest tak samo,
ale proszę Cię o jedno,
nigdy się nie zmieniaj Mamo!

Kiedy jest dzień matki

W Polsce dzień mamy zawsze obchodzimy 26 maja. W 2022 roku wypadł w czwartek, a w kolejnych latach będzie to:

 • Dzień matki 2022 – 26 maja – czwartek
 • Dzień matki 2023 – 26 maja – piątek
 • Dzień matki 2024 – 26 maja – niedziela
 • Dzień matki 2025 – 26 maja – poniedziałek
 • Dzień matki 2026 – 26 maja – wtorek
 • Dzień matki 2027 – 26 maja – środa
 • Dzień matki 2028 – 26 maja – piątek

W innych krajach dzień mamy obchodzony jest jednak w innych dniach, na przykład:

 • Dzień matki w USA – obchodzony jest w drugą niedzielę maja – co ciekawe dzień matki w Stanach Zjednoczonych jest świętem narodowym!
 • Dzień matki w Anglii obchodzi się zawsze w czwartą niedzielę wielkiego postu
 • Dzień matki w Niemczech obchodzi się w drugą niedzielę maja
 • Dzień matki w Australii obchodzi się w drugą niedzielę maja
 • Dzień matki w Kanadzie obchodzi się w drugą niedzielę maja
 • Dzień matki w Grecji obchodzi się w drugą niedzielę maja
 • Dzień matki w Czechach obchodzi się w drugą niedzielę maja
 • Dzień matki na Ukrainie obchodzi się w drugą niedzielę maja
 • Dzień matki w Szwecji obchodzi się w ostatnią niedzielę miesiąca, podobnie jak dzień matki we Francji
 • W Meksyku święto mamy przypada na 10 maja

Dzień matki historia święta

Pierwszy raz dzień matki świętowano w czasach starożytnych. Jednak bardzo różnił się formą od tego co znamy dzisiaj, ponieważ cześć oddawano boginiom (czyli matkom płodności i urodzaju). Dużo później bo w siedemnastym wieku wytworzyła się tradycja niedzielnych spotkań u Matki w Anglii, która była początkiem znanej nam do dzisiaj tradycji. W poprzednim stuleciu święto zaczęto obchodzić w kolejnych krajach, a w dzień matki w USA stał się świętem narodowym już w 1914 roku. W Polsce dzień mamy obchodzono już w czasach przedwojennych, ale nie było konkretnej daty. Na początku organizatorem był PCK. Obecnie data jest stała i dzień mamy w Polsce przypada zawsze na 26 maja.

dzień mamy nad morzem

Dzień matki ciekawostki

 • 26 maja to dzień matki wyłącznie w Polsce – w innych krajach święto obchodzi się w innych dniach
 • W niektórych Państwach dzień matki łączy się z dniem kobiet – w Polsce też była próba połączenia tych dwóch okazji – ale nie wyszło J
 • W Meksyku dzień matki wypada 10 maja, a samo święto często celebrowane jest również w kościołach
 • Dzień matki w różnych krajach miał różną historię. Czasami święto ustanawiane było przez bardzo znane osobistości – tak było we Francji, gdzie dzień matki wprowadził sam Napoleon!
 • W Anglii początkowo nie było klasycznego dnia matki w dzisiejszym rozumieniu, a dzień w którym składano wizytę mamom był zwany „matczyną niedzielą” (ang. Mothering Sunday)
 • A czym jest „więzienie w łóżku?”. To zwyczaj pielęgnowany w krajach dawnej Jugosławii. Dzieci przejmują domowe obowiązki dopóki mama nie podaruje im słodyczy – a do tego czasu leży w łóżku i wypoczywa – fajny pomysł, prawda mamy? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.