sobota, 6 sierpniaBaza Zabawy

Piłka dmuchana – zabawa nie tylko logopedyczna

Piłka dmuchana – zabawa nie tylko logopedyczna

Głębokie oddychanie ma duże znaczenie w rozwoju dzieci, ponieważ nieprawidłowe oddychanie może niekorzystkie wpłynąć na mowę dziecka. Poza tym, ćwiczenia oddechowe uczą, jak lepiej kontrolować własne emocje, poprawiają koncentrację, zdolność skupienia uwagi, a to bezpośrednio przekłada się na stan psychiczny dziecka. Jak nauczyć je prawidłowego brania oddechu? Ważne, aby dzieci oddychały głęboko brzuchem, a nie płytko klatką piersiową. Podczas wdechu brzuch powinien się rozszerzać, a podczas wydechu – kurczyć.

Piłka dmuchana to super gra i jednocześnie wspaniała pomoc logopedyczna. Dziecko przez zabawę ćwiczy i kontroluje oddech. Zasady tej angażującej gry zręcznościowej polegają na tym, aby strzelać gole poprzez wdmuchnięcie piłeczki do bramki przeciwnika.

Aby przygotować grę potrzebujemy pudełka kartonowego, piłeczkę i 2 słomki. Po dwóch bokach kartonu robimy prostokąty, które będą bramkami. Nad nimi mocujemy słomki. Dzieci mogą pokolorować karton oraz ozdobić wstążeczkami. Punkt zdobywa ten kto wdmuchnie piłkę do bramki przeciwnika.

Innym ćwiczeniem może być robienie baniek. Delikatne dmuchanie w celu stworzenia baniek to dobry sposób na zabawę i głębokie oddychanie. Dzieci muszą dmuchać ostrożnie i powoli, aby powstały bańki, co jest jednym z głównych powodów, dla których lubię wykorzystywać tę metodę do ułatwiania dzieciom wzięcia głębokiego oddechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.