poniedziałek, 26 wrześniaBaza Zabawy

Jak zrobić piniatę?

Jak zrobić piniatę?

Piniata to tradycja wywodząca się z krajów latynoskich, bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat zyskuje również popularność w naszym kraju i staje się ciekawym urozmaiceniem przyjęć urodzinowych. Nie wymaga też znaczących nakładów finansowych – piniatę możemy stworzyć sami!

Co to jest piniata?

Piniata to wykonana z papieru kula lub inny kształt, przyozdobiona w dowolny sposób. Jest pusta w środku – wypełnia się ją na przykład cukierkami, konfetti lub małymi zabawkami dla dzieci i mocuje nad ziemią. Piniatę można zawiesić pod sufitem, czy na gałęzi. Cała zabawa polega na rozbiciu piniaty kijem dzięki czemu cała zawartość wypada i sprawia radość naszym podpopiecznym J

Jak samodzielnie wykonać piniatę, czyli piniata DIY

Sposobów na wykonanie prostej piniaty jest wiele, a większość z nich wymaga tylko podstawowych umiejętności plastycznych. Niezastąpionym materiałem jest po prostu karton, klej, taśma klejąca i materiał do ozdobienia, który nada ostateczny wygląd naszej piniacie. Ozdobienie możemy wykonać z bibuły tworząc efektywne frędzelki, które mocujemy do kartonu za pomocą kleju. Cały proces twórczy zależy w dużej mierze od naszej wyobraźni – wycinamy z kartonu poszczególne elementy, a następnie łączymy je za pomocą taśmy, zostawiając na górze klapkę, która umożliwi nam napełnienie piniaty. Nie można również zapomnieć o sznurku w szczytowym miejscu piniaty – będzie służył do powieszenia piniaty.

Dużą zaletą takich kartonowych piniat jest możliwość tworzenia różnych kształtów, na przyjęciach urodzinowych świetnie sprawdzają się piniaty tematyczne. Zgodnie z motywem przewodnim, lub pasjami naszego dziecka możemy wykonać piniatę jednorożca, piniatę minecraft, piniatę w kształcie konia i wiele wiele innych. Jednak bardziej efektownie „rozbija” się piniatę z balona!

Piniata z balona, jak ją wykonać?

Będziemy do tego potrzebować, oprócz balona, masy papierowej. Możemy ją oczywiście przygotować samodzielnie. Najlepiej sprawdzi się warstwowe układanie kleju i kawałków gazety. Ale po kolei! Najpierw należy wymieszać wodę z moką i gotować mieszając. W momencie gdy zacznie gęstnieć jest gotowa do dalszej pracy. Następnie dmuchamy balon i smarujemy go wcześniej przygotowaną masą, jednocześnie nakładając drobne kawałeczki porwanej gazety. Musimy w ten sposób stworzyć kilka warstw (najlepiej 5-6). Oczywiście przed nałożeniem kolejnej warstwy musimy poczekać aż poprzednia stwardnieje. Następnie zostawiamy naszą piniatę do następnego dnia, żeby masa stwardniała. Później pozostaje nam już tylko przebicie balona i napełnienie formy cukierkami, lub innym wybranym przez nas wypełniaczem.

Na koniec ozdabiamy piniatę (analogicznie jak tą z kartonu) i mocujemy sznurek – możemy wykonać małe otworki, przez które przewleczemy sznurek, lub przykleić go taśmą. Teraz pozostaje tylko zawiesić piniatę i można zaczynać zabawę!

Co włożyć do piniaty?

Do piniaty możemy włożyć w zasadzie wszystkie drobne przedmioty, które efektownie „wypadną” po rozbicu. Najpopularniejsze są różnego rodzaju słodycze jak cukierki, lizaki, żelki, wafelki czy batoniki. Nie jest to jednak wymóg, bo fajnie sprawdzają się też drobne zabawki czy gadżety. Niewielkie maskotki czy karty z wizerunkami postaci z bajek na pewno sprawią dzieciom nie mniejszą radość! Dla starszych pociech możemy włożyć coś bardziej wartościowego jak na przykład doładowania do steam czy karty podarunkowe! 😉

Rozbijanie piniaty

Ostateczny cel zabawy to rozbicie piniaty i uwolnienie zawartości. Konieczny będzie do tego kij – warto użyć takiego, który będzie wystarczająco długi, a jednocześnie taki, który umożliwi bezpieczną zabawę. Możemy ustalić dowolne zasady – dzieci mogą uderzać w kolejności, z zasłoniętymi oczami lub nie. Sama zabawa będzie trwała kilka, kilkanaście minut, dlatego warto przygotować na imprezę 2-3 piniaty. Po rozbiciu piniaty każdy z uczestników stara się zebrać jak najwięcej fantów. Na koniec trzeba podkreślić, że jest to fajna rozrywka, ale jeżeli bawią się w nią dzieci, zawsze muszą to robić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.