wtorek, 23 kwietniaBaza Zabawy

Zabawa w domu – rysowanie piaskiem

Zabawa w domu – rysowanie piaskiem

 

Rysowanie piaskiem

Rysowanie piaskiem to nie tylko rodzaj sztuki, ale także skuteczna i bardzo popularna metoda terapii. To sposób pracy ze sferą emocjonalną dziecka, która jest szeroko stosowana przez psychologów, psychoanalityków, a także nauczycieli i logopedów. Obecnie taka metoda jest dostępna dla każdego dziecka i rodziny.

Piasek jako materiał do zabaw sensorycznych i edukacyjnych ma kilka zalet.

  • Po pierwsze, dotykanie go jest przyjemne, pomaga się zrelaksować, łagodzi napięcie emocjonalne. Dzieci uwielbiają bawić się sypkimi materiałami, dlatego doskonale nadaje się do zajęć z maluchami, które nie lubią się w ogóle uczyć.
  • Po drugie, materiał ten można wykorzystać jako rozwiązanie różnych problemów. Rysowanie piaskiem pomaga rozwijać metorykę małą, sensorykę, twórcze myślenie; gdy dziecko rysuje obiema rękami, przyczynia się do rozwoju asymetrii międzypółkulowej.
  • Po trzecie, piasek eliminuje lęk przed porażką. Jest to ważne dla dzieci z podwyższonym poziomem lęku. A jeśli coś się nie uda, zawsze można wysypać piasek i zacząć od nowa.

Malowanie piaskiem dla dzieci

Malowanie piaskiem pomaga w poznawaniu świata. Maluch jest podekscytowany procesem tworzenia obrazków z kolorowego piasku, ponieważ dzięki niemu dziecko poznaje fakturę i kształty materiałów. Suchy piasek może być jeszcze bardziej interesujący niż mokry.

Rysunki wykonane za pomocą piasku są oryginalne i piękne, mogą uosabiać fantazję małego autora. Psychologowie zalecają rysowanie piaskiem całej rodzinie. Jest to świetna okazja do nawiązania kontaktów towarzyskich i zaangażowania się we wspólną twórczość, która z pewnością spodoba się wszystkim.

Praktyka pokazuje, że dzieci, które są zaangażowane w rysowanie piaskiem, nie są tak bardzo narażone na stres. Podczas tej twórczej aktywności dzieci relaksują się, pozbywają się negatywnych myśli i napięcia. W rezultacie system nerwowy staje się silniejszy, znika wrażliwość i agresywność. Malowanie ma wiele zalet dla dzieci, w tym poprawia koordynację ręka-oko, pomaga w rozpoznawaniu kolorów i oczywiście, ale co równie ważne, pozwala im na kreatywność.

Malowanie piaskiem ma doskonały wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny małego artysty. Dzieci mogą tworzyć piaskowe obrazki w każdym wieku. Najlepiej, jeśli do dzieci dołączą dorośli – wtedy powstają wspólne arcydzieła. Jest to świetne zajęcie na zbliżające się lato, które można wykonać na wycieczce na plażę. Wystarczy zabrać ze sobą farbę, papier i pędzle. Piasek nadaje farbie wspaniałą fakturę, dzięki czemu zabawa z nią jest jeszcze przyjemniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *