czwartek, 17 październikaBaza Zabawy

Edukacja domowa. Jak sobie z nią radzić?

Edukacja domowa. Jak sobie z nią radzić?

Nauczanie domowe to postępowy ruch na świecie, w ramach którego rodzice kształcą swoje dzieci w domu, zamiast posyłać je do tradycyjnej szkoły publicznej lub prywatnej. Rodziny decydują się na edukację domową z różnych powodów, m.in. z powodu niezadowolenia z dostępnych opcji edukacyjnych, odmiennych filozofii religijnych lub edukacyjnych, a także z przekonania, że dzieci nie robią postępów w tradycyjnej strukturze szkolnej. Załóżmy, że po rozważeniu wszystkich za i przeciw oraz przeprowadzeniu badań zdecydowałeś, że nauczanie domowe to właściwy wybór. Twoja rodzina się zgodziła i jesteś gotowy, by zacząć. Co teraz?

Przede wszystkim weź głęboki oddech. Jest wiele materiałów i opcji do wyboru, więc nie daj się przytłoczyć. W nauczaniu domowym chodzi przede wszystkim o to, by zaczynać od małych kroków i dochodzić do wszystkiego na bieżąco.

Nauczanie w domu

Wielu rodziców ze zrozumiałych względów boryka się z trudnościami, gdy dziecko zaczyna edukację domową. Kiedy rodzice zostają „wrzuceni” w rolę nauczycieli, powszechne jest poczucie stresu. Gwałtowny wzrost liczby osób uczących w domu zaowocował dużą różnorodnością dostępnych programów nauczania i materiałów.

Należy zacząć od miejsca do nauki. Wyznaczenie takiego miejsca wiąże się z niższym poziomem stresu rodzicielskiego. Dla wielu może to być stół kuchenny i nie ma w tym nic złego. Należy tylko pamietać, żeby codziennie właśnie tam odbywały się lekcje, a dziecko z łatwością wpadnie w rutynę nauki. Ustal ogólny plan każdego dnia. Opracuj realistyczne cele dla całej rodziny i poszczególnych dzieci, dzięki czemu będziesz wiedział, na czym się skupić w danym dniu. Mając na uwadze całe gospodarstwo domowe, zaplanuj harmonogram, którym możesz realistycznie zarządzać i który możesz pogodzić z innymi obowiązkami, np. pracą. Na przykład, możesz zacząć dzień od śniadania i sprzątania, a następnie pozwolić dzieciom pracować nad zadaniami, podczas gdy Ty skupisz się na swojej pracy. W tym momencie można zjeść obiad, a następnie zająć się nauką lub spędzić czas w ciszy. Na zakończenie dnia zróbcie coś zabawnego lub towarzyskiego, np. pójdźcie na spacer lub pokopcie piłkę na dworze, aby dzieci były zaangażowane.

Róbcie przerwy na odpoczynek i jedzcie posiłki razem jako rodzina. Wykorzystujcie te okazje do ćwiczenia mówienia, zadawania pytań i słuchania na zmianę – są to kluczowe umiejętności, których młodzi ludzie uczą się w środowisku szkolnym.

Edukacja domowa

Zaangażuj dzieci w planowanie posiłków, gotowanie obiadu i inne czynności, które mogą je zająć w domu. Zajęcia, które mogą wykonywać bezpiecznie przy minimalnym nadzorze, mogą także pomóc w pogodzeniu spotkań służbowych w przypadku pracy w domu i edukacji domowej.

Zmień styl nauczania, jeśli dzieci nie są zainteresowane. Zwróć uwagę na to, jak dzieci reagują i angażują się w każdą lekcję. Niektóre style nauczania mogą nie odpowiadać dzieciom – jeśli tak jest, nie bój się ich zmienić. Lekcje mogą być bardziej praktyczne lub zawierać więcej wskazówek wizualnych. Uważnie obserwuj swoje dzieci i sprawdzaj, jakie rodzaje lekcji najbardziej im odpowiadają. Na przykład, jeśli dzieci nie przepadają za czytaniem na głos, niech słuchają audiobooków. Jeśli dzieci nie są zaangażowane w wykład, dodaj do niego plakaty i pomoce wizualne. A jeśli dzieci sprawiają wrażenie znudzonych i zamkniętych w domu, przenieś je na werandę lub podwórko, aby zmienić scenerię. Dzieci potrzebują także ciągłego ćwiczenia umiejętności fizycznych, takich jak skakanie, wspinanie się, rzucanie, łapanie, turlanie, huśtanie i balansowanie. Te czynności pomagają w rozwoju mózgu i utrwalają umiejętności wykorzystywane w innych dyscyplinach sportowych.

Należy pamiętać, że To Ty najlepiej znasz swoje dziecko i masz swobodę decydowania o tym, jak je uczyć. Jeśli jednak zdecydujesz się na nauczanie domowe, zacznijcie od prostych rzeczy. Z czasem zorientujesz się, jak Twój uczeń lubi się uczyć i jak Ty lubisz uczyć. Można bawić się rutyną i zmieniać ją na bieżąco. Ale najważniejsze jest to, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się posłać dziecko do szkoły, czy uczyć je w domu, ciesz się tym procesem! Edukacja jest wspaniała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *