Ciekawostki dla dzieci o Świętach Bożego Narodzenia

Ciekawostki dla dzieci o Świętach Bożego Narodzenia

Ciekawostki o Świętach Bożego Narodzenia, które tu umieszczam, wyselcjonowałem specjalnie dla młodszych odbiorców. Poznajcie 25 świątecznych ciekawostek dla dzieci i wykorzystajcie je w pracy lub zabawie z dziećmi!

Ciekawostki o świętach z różnych miejsc świata:

 1. Ostatni raz w Polsce śnieg na święta mieliśmy w 2012 roku, czyli 8 lat temu.
 2. Zgodnie ze zwyczajem, na mszę wigilijną w Boliwii przychodzi się z kogutem. Ludność tego regionu wierzy bowiem, że to właśnie ten ptak jako pierwszy ogłosił narodziny Jezusa.
 3. W Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach do zwyczajów wigilijnych należy wspólne czytanie Opowieści Wigilijnej i Pisma Świętego.
 4. Zależnie od regionu Polski to nie zawsze Mikołaj przynosi prezenty. W Małopolsce daje je Aniołek, z kolei na Dolnym Śląsku Gwiazdka. A prezent na świętaw Poznaniu dzieci otrzymują od Gwiazdora.
 5. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że Mikołaj musiałby odwiedzić 822 domy na sekundę, aby dostarczyć wszystkie prezenty w Wigilię.
 6. Wyliczenia UNICEFu pokazują, że Mikołaj musiałby zrobić około 842 miliony przystanków, aby zatrzymać się w domu każdego dziecka (przy założeniu, że na świecie osób poniżej 18 roku życia jest ponad 2 miliardy). Obrócenie takiej liczby kursów w ciągu jednej nocy wymagałoby jazdy z prędkością ponad 20 miliardów metrów na sekundę między każdym kolejnym przystankiem.
 7. Podczas wizyty w Finlandii Mikołaj zostawia za sobą sanie i jeździ na kozie o imieniu Ukko. Ukko jest ze słomy, ale jest wystarczająco silny, aby wozić Świętego Mikołaja.
 8. W Grecji święta Bożego Narodzenia trwają aż 12 dni, a prezenty otrzymuje się dopiero 1 stycznia.
 9. Jedną z najpopularniejszych świątecznych dekoracji na świecie są biało-czerwone cukierki w kształcie pasterskiej laski. Pierwsze słodycze tego typu wyprodukowano w XVII wieku w niemieckiej Kolonii, aby podczas kościelnych ceremonii rozdać je dzieciom. W jakim celu? Oczywiście żeby siedziały cicho.
 10. Przy rozdawaniu prezentów w Holandii św. Mikołajowi towarzyszy jego sługa, Czarny, który jest odpowiedzialny za faktyczne zrzucanie prezentów w kominach swoich odbiorców. Karze również złe dzieci, wkładając je do torby i wywożąc do Hiszpanii (biedne dzieci w Holandii, że musza tego słuchać!).
 11. W Syrii prezenty bożonarodzeniowe rozdawane są z pomocą jednego z wielbłądów mędrców.
 12. Drzewka, z których powstają choinki rosną zazwyczaj 15 lat. Dopiero wtedy zostają sprzedawane.
 13. Tradycyjne kolory świąt to zielony, czerwony i złoty. Zieleń symbolizuje życie i odrodzenie, czerwień krew Chrystusa, a złoty bogactwo i królewskie pochodzenie.
 14. W Kolumbii zamiast opłatka uczestnicy wieczerzy dostają 12 winogron.
 15. W okresie świątecznym co sekundę sprzedaje się około 28 zestawów LEGO!
 16. Najwcześniejsze znane ozdoby choinkowe, to jabłka. W okresie Bożego Narodzenia średniowieczni aktorzy używali właśnie tych owoców do dekoracji rajskiego drzewa (zwykle jodły) podczas misterium przedstawiającego stworzenie i upadek Adama i Ewy. Teatr średniowieczny przybliżał wydarzenia biblijne i prawdy wiary ludziom, którzy nie potrafili czytać.
 17. W 1914 r. podczas I wojny światowej w okopach pomiędzy Brytyjczykami i Niemcami doszło do słynnego rozejmu bożonarodzeniowego. Wymieniali się oni prezentami przez neutralną ziemię niczyją, czy razem grali w piłkę nożną.
 18. Jaki film najbardziej kojarzy nam się ze świętami? Oczywiście Kevin sam w domu! Film ten trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa jako najpopularniejsza komedia familijna na świecie.
 19. W wielu krajach świata popularne jest chowanie prezentów do świątecznej skarpety. Największa powstała 14 grudnia 2007 roku w Londynie. Wykonana przez dzieci skarpeta mierzyła 32,56 metra długości i byłą w stanie pomieścić około 1000 upominków.
 20. Ciekawostki o świętach dotyczą również najpopularniejszych kolęd. Niewiele osób wie, że kolędę „Cicha noc” przetłumaczono aż na 300 języków i dialektów.
 21. W Japonii panuje tradycja jedzenia w Wigilię popularnego na świecie… KFC.
 22. Święta Bożego Narodzenia są drugim najczęściej obchodzonym świętem na świecie. Pierwszym jest Nowy Rok.
 23. 1 na 3 mężczyzn czeka z zakupami pod choinkę aż do Wigilii.
 24. Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia to jeden z dwóch najbardziej popularnych momentów na zerwanie związku. Według danych analizowanych z postów i statusów na Facebooku, pary mają większe szanse na zakończenie związku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia i dwa tygodnie po walentynkach. Święta Bożego Narodzenia są jednak najmniej popularnym dniem rozstań.
 25. Świąteczne reklamy? Nie każdy za nimi przepada. Władze Nowej Zelandii postanowiły zakazać emitowania reklam w telewizji w Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz Wielki Piątek.

Możesz wykorzystać te ciekawostki o świętach w pracy lub zabawie z dziećmi! Wesołych świąt!

Poznaj również moje kreatywne karty PDF o tematycze świąteczno-zimowej.

Dodaj komentarz