Ciekawostki o Świętach Bożego Narodzenia, które tu umieszczam, wyselcjonowałem specjalnie dla młodszych odbiorców. Poznajcie 25 świątecznych ciekawostek dla dzieci i wykorzystajcie je w pracy lub zabawie z dziećmi!
Ciekawostki o świętach z różnych miejsc świata:
- Ostatni raz w Polsce śnieg na święta mieliśmy w 2012 roku, czyli 8 lat temu.
- Zgodnie ze zwyczajem, na mszę wigilijną w Boliwii przychodzi się z kogutem. Ludność tego regionu wierzy bowiem, że to właśnie ten ptak jako pierwszy ogłosił narodziny Jezusa.
- W Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach do zwyczajów wigilijnych należy wspólne czytanie Opowieści Wigilijnej i Pisma Świętego.
- Zależnie od regionu Polski to nie zawsze Mikołaj przynosi prezenty. W Małopolsce daje je Aniołek, z kolei na Dolnym Śląsku Gwiazdka. A prezent na świętaw Poznaniu dzieci otrzymują od Gwiazdora.
- Amerykańscy naukowcy obliczyli, że Mikołaj musiałby odwiedzić 822 domy na sekundę, aby dostarczyć wszystkie prezenty w Wigilię.
- Wyliczenia UNICEFu pokazują, że Mikołaj musiałby zrobić około 842 miliony przystanków, aby zatrzymać się w domu każdego dziecka (przy założeniu, że na świecie osób poniżej 18 roku życia jest ponad 2 miliardy). Obrócenie takiej liczby kursów w ciągu jednej nocy wymagałoby jazdy z prędkością ponad 20 miliardów metrów na sekundę między każdym kolejnym przystankiem.
- Podczas wizyty w Finlandii Mikołaj zostawia za sobą sanie i jeździ na kozie o imieniu Ukko. Ukko jest ze słomy, ale jest wystarczająco silny, aby wozić Świętego Mikołaja.
- W Grecji święta Bożego Narodzenia trwają aż 12 dni, a prezenty otrzymuje się dopiero 1 stycznia.
- Jedną z najpopularniejszych świątecznych dekoracji na świecie są biało-czerwone cukierki w kształcie pasterskiej laski. Pierwsze słodycze tego typu wyprodukowano w XVII wieku w niemieckiej Kolonii, aby podczas kościelnych ceremonii rozdać je dzieciom. W jakim celu? Oczywiście żeby siedziały cicho.
- Przy rozdawaniu prezentów w Holandii św. Mikołajowi towarzyszy jego sługa, Czarny, który jest odpowiedzialny za faktyczne zrzucanie prezentów w kominach swoich odbiorców. Karze również złe dzieci, wkładając je do torby i wywożąc do Hiszpanii (biedne dzieci w Holandii, że musza tego słuchać!).
- W Syrii prezenty bożonarodzeniowe rozdawane są z pomocą jednego z wielbłądów mędrców.
- Drzewka, z których powstają choinki rosną zazwyczaj 15 lat. Dopiero wtedy zostają sprzedawane.
- Tradycyjne kolory świąt to zielony, czerwony i złoty. Zieleń symbolizuje życie i odrodzenie, czerwień krew Chrystusa, a złoty bogactwo i królewskie pochodzenie.
- W Kolumbii zamiast opłatka uczestnicy wieczerzy dostają 12 winogron.
- W okresie świątecznym co sekundę sprzedaje się około 28 zestawów LEGO!
- Najwcześniejsze znane ozdoby choinkowe, to jabłka. W okresie Bożego Narodzenia średniowieczni aktorzy używali właśnie tych owoców do dekoracji rajskiego drzewa (zwykle jodły) podczas misterium przedstawiającego stworzenie i upadek Adama i Ewy. Teatr średniowieczny przybliżał wydarzenia biblijne i prawdy wiary ludziom, którzy nie potrafili czytać.
- W 1914 r. podczas I wojny światowej w okopach pomiędzy Brytyjczykami i Niemcami doszło do słynnego rozejmu bożonarodzeniowego. Wymieniali się oni prezentami przez neutralną ziemię niczyją, czy razem grali w piłkę nożną.
- Jaki film najbardziej kojarzy nam się ze świętami? Oczywiście Kevin sam w domu! Film ten trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa jako najpopularniejsza komedia familijna na świecie.
- W wielu krajach świata popularne jest chowanie prezentów do świątecznej skarpety. Największa powstała 14 grudnia 2007 roku w Londynie. Wykonana przez dzieci skarpeta mierzyła 32,56 metra długości i byłą w stanie pomieścić około 1000 upominków.
- Ciekawostki o świętach dotyczą również najpopularniejszych kolęd. Niewiele osób wie, że kolędę „Cicha noc” przetłumaczono aż na 300 języków i dialektów.
- W Japonii panuje tradycja jedzenia w Wigilię popularnego na świecie… KFC.
- Święta Bożego Narodzenia są drugim najczęściej obchodzonym świętem na świecie. Pierwszym jest Nowy Rok.
- 1 na 3 mężczyzn czeka z zakupami pod choinkę aż do Wigilii.
- Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia to jeden z dwóch najbardziej popularnych momentów na zerwanie związku. Według danych analizowanych z postów i statusów na Facebooku, pary mają większe szanse na zakończenie związku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia i dwa tygodnie po walentynkach. Święta Bożego Narodzenia są jednak najmniej popularnym dniem rozstań.
- Świąteczne reklamy? Nie każdy za nimi przepada. Władze Nowej Zelandii postanowiły zakazać emitowania reklam w telewizji w Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz Wielki Piątek.
Możesz wykorzystać te ciekawostki o świętach w pracy lub zabawie z dziećmi! Wesołych świąt!
Poznaj również moje kreatywne karty PDF o tematycze świąteczno-zimowej.