Kody QR dla dzieci – do zabawy i na lekcję

Kody QR dla dzieci – do zabawy i na lekcję

Kody QR warto wykorzystać do zabaw dla dzieci, szczególnie do gier terenowych i wszelkiego rodzaju poszukiwań. Kody zostały też przez wielu docenione, jako narzędzie w edukacji. Jeśli jesteś nauczycielem, zaplanuj lekcję z kodami QR, a zostanie to dobrze przyjęte przez twoich uczniów. Ich wykorzystanie nie jest wcale takie trudne!

Do odczytania kodów QR potrzebny jest smarfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją do skanowania QR. Jest ich mnóstwo w Google Play do zainstalowania za darmo. Aby zaszyfrować w kodach słowa, całe zdania, albo polecenia, użyj generatora QRonline.

Po wejściu na stronę wybierz zakładkę DOWOLNY TEKST. Następnie w pasku wpisz dowolny tekst i kliknij przycisk GENERUJ KOD QR. Kiedy pojawi się kwadratowy kod kliknij pobierz jako jpg lub png. Pobrany na twoje urządzenie obrazek wydrukuj i wytnij.

Kody QR dla dzieci do zabaw i na lekcję
Kody QR dla dzieci do zabaw i na lekcję

Natomiast w TYM GERATORZE jest dodatkowo możliwość zakodowania pliku z jpg, audio, czy linku do strony internetowej, dzięki czemu możemy dodać zadania z użyciem obrazków czy nagrań.

Prostym generatorem do szyfrowania nagranych przez nas dźwięków (np. wymowy słów w obcym języku) jest vocaroo.com. W kilku łatwych krokach uzyskamy kod QR.

Kody QR w zabawach dla dzieci

Dobrym przykładem wykorzystania kodów QR w zabawie są gry terenowe. Polegają zwykle na przemieszczaniu się w terenie naturalnym lub w miejskim, wykonywaniu zadań i odnajdowaniu skrytek. Za pomocą kodów QR możemy zaszyfrować kolejne polecenia i wiadomości. Np. wskazać kolejne miejsce, do którego gracze mają się udać. Można zrobić to szyfrując wskazówki słowne, zdjęcie miejsca, czy współrzędne jego geograficzne. Odnajdując kolejne punkty gracze dotrą ostatecznie np. do skarbu. Poszukiwania warto urozmaicić zadaniami i zabawami oraz nadać im konkretną tematykę. Np. podczas ekozabawy w lesie możemy poznawać rozmaite gatunki drzew, zebrać możliwie największą ilość różnych rodzajów liści, itp. Teren zabawy nie zawsze musi być duży. Bawić można się również w obrębie własnego mieszkania, podwórka, czy szkoły.

Zrób lekcję z kodami QR

Możesz zaszyfrować pytania, odpowiedzi, podpowiedzi, itd. Kody świetnie sprawdzają się podczas lekcji języków obcych. Np. porozklejaj kody w klasie na meblach i wyposażeniu. Po zeskanowaniu kwadratu przyklejonego do drzwi wyświetli się słowo DOORS albo plik audio z wymową tego słowa.

Celem tego wpisu było pokazanie wam jak tworzyć kody QR. Możliwości ich wykorzystania do zabawy i nauki jest dużo. Podałem tylko przykłady, a reszta zależy od waszej wyobraźni i waszych potrzeb.

Zrób również koło szyfrujące, które pomoże utrwalić znajomość alfabetu

Dodaj komentarz