W jakim wieku dziecko może samo wyjść na dwór?

W jakim wieku dziecko może samo wyjść na dwór?

Zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko może samo wyjść na dwór? Wielu rodziców wyczekuje tej możliwości, ponieważ nie siedząc z dzieckiem na placu zabaw, mogą zająć się w tym czasie innymi sprawami. Przepisy nie dają jasnej odpowiedzi, choć zobowiązują do większej opieki nad dziećmi do 7 roku życia.

Co mówi zdrowy rozsądek?

Opieka nad dziećmi jest sztuką znalezienia równowagi pomiędzy dawaniem swobody i ochrony. Jedni z nas decydują się dać dzieciom więcej bezpieczeństwa, a inni więcej samodzielności. Aby było więcej jednego, trzeba ująć nieco z drugiego. Jedni i drudzy, choć trochę inaczej, kierują się przecież dobrem swoich pociech.

W jakim wieku dziecko może samo wyjść na dwór?

To nie wiek decyduje, kiedy dziecko może samo wyjść na dwór, ale jego indywidualne predyspozycje oraz warunki w miejscu zabawy.

Każde dziecko jest inne i jego odpowiedzialność za własne zachowanie kształtuje się w rożnym tempie. Jedno zadba o własne bezpieczeństwo w wieku 5 lat, a inny 8-latek za każdym razem wdepnie w jakieś problemy. Moi synowie zaczęli sami wychodzić na podwórko w wieku 6 lat. Janek był w tym momencie zdecydowanie na to gotowy, natomiast Filipowi częściej zdarzają się guzy. Chętniej wspina się zbyt wysoko albo oddala zbyt daleko. Wynika to z różnicy temperamentów moich dzieci. Z drugiej strony, Filip zaczynając podwórkową samodzielność miał już towarzystwo starszego brata, który mógł w razie co, o niebezpiecznych sytuacjach zameldować w domu.

dylematy

To, kiedy dziecko może samo wyjść na dwór, powinno być również uzależnione o warunków panujących w miejscu zabawy. Zupełnie inaczej jest, kiedy mieszkamy na spokojnym zamkniętym osiedlu, a inaczej kiedy w kamienicy przy ruchliwej arterii. Czy w otoczeniu przewijają osoby postronne, czy głównie sąsiedzi? My mieszkamy na blokowisku położonym na obrzeżach miasta. Raczej nie pojawiają się tu osoby przypadkowe i właściwie zawsze na podwórku przebywa jakiś sąsiad z dzieckiem. Z budynku dzieci wychodzą bezpośrednio na przestronny i bezpieczny dziedziniec z placem zabaw i alejkami, gdzie można jeździć rowerem czy hulajnogą.

W jakim wieku dziecko może samo wyjść na dwór?

Dużo później puściłbym dzieci same na dwór, gdyby z domu wychodziły bezpośrednio w pobliże ruchliwej drogi, a do placu zabaw trzeba by iść gdzieś dalej.

Dlatego nie istnieje jedna odpowiedź na postawione w tytule pytanie. Oprócz samego wieku, ważnych jest kilka innych uwarunkowań. Miłość do własnej pociechy połączona ze zdrowym rozsądkiem powinny być dobrymi doradcami!

Co mówią przepisy?

Według przepisów Kodeksu wykroczeń dziecko do 7 lat nie powinno przebywać samo w okolicznościach, w których może wzniecić pożar. Drugi zapis dotyczy drogi publicznej i torów pojazdów szynowych. Dziecko do lat 7 nie powinno przebywać samo na drogach powiatowych, gminnych, wojewódzkiej, krajowej. Chodniki między blokami w strefie zamieszkania do nich nie należą. Trzeci zapis mówi o niepozostawianiu dziecku do lat 7 w sytuacji, miejscu, które może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. Kodeks nie precyzuje jednak, jakie konkretne sytuacje należą do potencjalnie niebezpiecznych.

Dziecko na dworze - przepisy

Komunikat Kuratorium Oświaty w Kielcach w sprawie zasad poruszania się dzieci po drogach zgodnie z przepisami prawa (FRAGMENT). Cały komunikat znajdziesz TUTAJ

Zgodnie z art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Oznacza powyższe, że dzieci do lat siedmiu co do zasady nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach. Na drogę (definicję „drogi” wskazano w art. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym) mogą wyjść wyłącznie z osobami, które ukończyły przynajmniej 10 lat, a więc przykładowo ze starszym rodzeństwem. Odmiennie jest wyłącznie w przypadku strefy zamieszkania (oznaczonej znakami D-40 i D-41) oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych (oznaczonej znakami C-16 i C-16a), po których dziecko do lat siedmiu może poruszać się samodzielnie.

Dziecko samo, jednak w kontakcie z rodzicem. Czyli telefon, smartwatch, krótkofalówka…

Używaliśmy do kontaktu z dziećmi wszystkich wymienionych urządzeń.

Krótkofalówka jest prosta w obsłudze, bo wystarczy nacisnąć przycisk i mówić, zadziała w miejscach, gdzie nie ma zasięgu, jest dość odporna na uszkodzenia i ma tajniacki klimat. Jednak jest dość duża i przez to przeszkadza w zabawie. Działa też na ograniczoną odległość do kilkuset metrów w terenie zabudowanym.

Telefon komórkowy tradycyjny lub smartfon. Zwykle posiadamy przynajmniej jeden stary telefon, do którego wystarczy dokupić kartę sim, doładować konto i gotowe. Nasz 9-letni Janek biega po podwórku własnie ze smartfonem. Ma tylko zainstalowaną apkę, która ogranicza mu dostęp do internetu i niektórych aplikacji. Telefon jednak łatwo zniszczyć i trzeba gdzieś go przechowywać. To bywa problematyczne.

Smartwatch (noszony przez młodszego 6-letniego Filipa) jest z mojego doświadczenia najlepszym rozwiązaniem. Noszony na nadgarstku, trudno zgubić i jest dość odporny na uszkodzenia. Choć zwykle ma jakieś proste gierki, to nie pochłoną uwagi dziecka, tak jak Minecraft, czy Fotnite. Najprostsze chińskie urządzenia można kupić już poniżej 100 zł. Dają radę, jeśli chodzi o połączenia głosowe, jednak nie oczekujmy od nich wiele. Aby bateria trzymała dłużej niż 1 dzień, by lokalizator działał dokładnie i były wodoodporne, trzeba wydać więcej.

Mam nadzieję, że pomogłem podjąć ci decyzję – kiedy twoje dziecko może samo wyjść na dwór?

A czy wiesz, że dzieci wolą zabawę na dworze z kolegami niż gry komputerowe?

Dodaj komentarz