Jak zrobić piniatę?

Jak zrobić piniatę?

Zbliża się Dzień Dziecka… Myślisz o jakiejś mega zabawie, którą można przygotować samemu? Piniata trafia w gusta wszystkich dzieci! W tym artykule dowiesz sie jak zrobić prostą piniatę?

Piniata (hiszp. piñata) to ludowy zwyczaj w krajach latynoskich osadzony w tradycji bożonarodzeniowej. Zabawa polega na strąceniu z zasłoniętymi oczami specjalnie przygotowanej kuli, gwiazdy lub osiołka (a może to koń albo jednorożec…?) wypełnionej przeważnie słodyczami, których uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej. Zamiast słodyczy, można włożyć do piniaty np. tauaże albo naklejki dla dzieci.

Co jest potrzebne?

  • balon (najlepiej duży)
  • gazety
  • klej vikol 150-200g
  • mały pędzel malarski
  • kolorowa bibuła
  • klej biurowy
  • sznurek
  • kij np. od szczotki
  • kij lub patyk ok. 50 cm
  • zawartość piniaty (słodycze lub drobne zabawki)

Jak zrobić piniatę krok po kroku?

Nadmuchaj balon. Kawałki gazet posmaruj przy pomocy pędzla cienką warstwą kleju i przyklejaj je do balona. Zostaw niewielki otwór. Naklej dwie warstwy gazet, jeśli piniata ma być dla mniejszych dzieci, maksymalnie 4, jeśli dla starszych. Większa ilość papieru uczyni ją „pancerną” i zbyt trudną do rozbicia.

piniata DIY
jak zrobić piniatę?

Tak przygotowaną bazę odstawiamy do wyschnięcia na ok. 12 godzin. Wówczas należy przeciąć ostrożnie balon. Po wyjęciu go ze skorupy, odstawiamy ją do całkowitego wyschnięcia na kolejne 12 godzin.

jak zrobić piniatę?

Na samym początku, do dolnej części bazy przyklejamy trochę kolorowych „ogonów”. Bibułę w kilku kolorach tniemy w paski, które nacinamy gęsto na całej długości. Tak przygotowane paski przyklejamy klejem biurowym dookoła bazy, tak aby nachodziły jeden na drugi. Zaczynamy od dołu!

piniata diy
jak zrobić piniatę?

W górnej części piniaty można nakleić dla wzmocnienia dwa kawałki taśmy naprawczej. Będzie to miejsce, w którym zrobimy otwóry na sznurek.

jak zrobić piniatę?

Przewlekamy sznurek, który zawiesimy np. na kiju od szczotki albo na drzewie. Piniatę wypełniamy słodyczami albo drobnymi zabawkami. Dobrze dorzucić do środka również kilka drobnych baloników i skrawki bibuły. Na końcu trzeba jeszcze przygotować pałkę do rozbijania piniaty. Zandźcie coś w miarę solidnego. Pałkę można okleić bibułą. Przygotujcie również opaskę do zasłonięcia oczu.

piniata

UWAGA! Dzieci + słodycze = emocje! Rozentuzjazmowane dzieci potrafią naprawdę solidnie wymachiwać pałką. Pamiętajcie też, że będą miały zasłonięte oczy. Po rozbiciu piniaty i wysypaniu się zawartości na ziemię, dzieci rzucają się po cukierki. Dziecko z zasłoniętymi oczami i z pałką w dłoni, może tego nie widzieć i nieumyślnie zrobić komuś krzywdę. Dlatego należy w tej zabawie szczególnie zadbać o bezpieczne zasady i nie zostawiać dzieci ani na moment samych. Dobrej zabawy!

Twoje dziecko uwielbia Minecraft? Zrób piniatę moba, albo wykorzystaj cały scenariusz zabawy tematycznej – SPRAWDŹ TUTAJ

Dodaj komentarz