Jak zbudować prosty szałas? Czyli zabawy w lesie

Jak zbudować prosty szałas? Czyli zabawy w lesie

Kiedy jest się dzieckiem, to budowa szałasów, bazy za zasłoną, czy pod stołem jest naturalną formą zabawy. Obecnie, kiedy mamy ograniczony dostęp do placów zabaw i parków rozrywki, las stał się popularnym miejsce zabawy z dziećmi. W lesie można bawić się swobodnie, ale również nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Zobaczcie jak zbudować prosty szałas z dziećmi!

Zanim wybierzesz się do lasu przeczytaj: Jak ochronić dzieci przed kleszczami? Co działa naprawdę? KLIKNIJ TUTAJ

Najprostszy szałas krok po kroku

zabawy w lesie

Najmniej wymagający pod względem ilości pracy i potrzebnego materiału, jest szałas skośny, jednostronnie schodzący do ziemi. Konstrukcję podtrzymuje kalenica, na którą wybieramy długi i solidny kawałek drewna, np. pień małej sosny. Opieramy ją o mocną i położoną nisko gałąź drzewa. Możemy też oprzeć ją o skrzyżowane dwie pierwsze krokwie, związując wszystkie końce na górze mocnym sznurkiem. W pierwszym wypadku łatwiej o stabilizację. O kalenicę opieramy krokwie, krzyżując je u góry na przemian. Układamy je od najdłuższych do najkrótszych, w odległości nie większej niż 20-30 cm. W ten sposób zbudowaliśmy szkielet.

jak zbudować szałas?

Nasza budowla miała służyć nam do zabawy, a nie jako schronienie. Do tego wystarczyło obłożenie szkieletu świerkowymi gałązkami. Aby szałas mógł być miejscem schronienia przed warunkami atmosferycznymi, wymagałby wzmocnienia i szczelniejszego poszycia. Krokwie powinny być wtedy przewleczone poziomo długimi i giętkimi gałęziami. Spady szałasu powinny zostać też szczelnie obłożone dużą ilością starych liści ze ściółki lub mchem. Warstwy należy układać zaczynając od dołu.

O różnych rodzajach szałasów ciekawy artykuł znajdziecie TUTAJ

PAMIĘTAJ:

  • Podczas jakiejkolwiek zabawy w lesie, dzieci powinny przebywać pod opieką dorosłych
  • Ze względów bezpieczeństwa nie budujcie zbyt ciężkiej konstrukcji
  • Szanujmy las. Do budowy szałasu używajcie wyłącznie materiałów z martwych i zwalonych drzew.

Mam dla was jeszcze inne propozycje zabawy w lesie… Zobaczcie, jak rozpalić ognisko jedną zapałką (oczywiście w miejscach do tego wyznaczonych)

Dodaj komentarz