Szyfrowanie dla dzieci i nauka alfabetu

Szyfrowanie dla dzieci i nauka alfabetu

Nauka alfabetu przychodzi najłatwiej przez zabawę. Dzięki tej propozycji możecie poczuć się jak detektywi lub szpiedzy. Tajemnice, konspiracja i szyfrowanie są dla dzieci zawsze atrakcyjne. Na czym polega cała zabawa? Tylko osoby posiadające nasze koła szyfrujące są zdolne odczytać tajny komunikat. W przypadku starszych dzieci, można zwiększyć stopień złożoności szyfru. Koła pobierzcie do wydruku z tego artykułu.

Wydrukuj i zbuduj koło szyfrujące:

Pobierz plik JPG i wydrukuj po jednym zestawie dla każdego uczestnika zabawy.

szyfrowanie dla dzieci

Wytnij duże oraz małe koło. Mniejsze umieść w środku tarczy dużego. Złącz je razem, przy pomocy pinezki oraz kawałka korka lub kartonu. Tarcze powinny się swobodnie obracać.

nauka alfabetu

Jak szyfrować?

Na samym początku należy nadać naszej „Enigmie” ustawienie. Tzn. ustalić jedną dowolną parę liter z małego i dużego koła, np. AY. To informacja niezbędna do właściwego odszyfrowania wiadomości. Każdy posiadacz koła musi ustawić je w taki sam sposób. Kiedy już skalibrujemy odpowiednio „maszynę”, dobrze jest unieruchomić spinaczem jej obie części razem. Aby zaszyfrować jakiś komunikat, litery z dużego okręgu zastępujemy literami z małego. I odwrotnie, chcąc odczytać szyfr, litery z małego koła zamieniamy na litery z dużego. Np. przy ustawieniu AY, słowo SZPIEG po zaszyfrowaniu będzie brzmiało PIKSXV. Zapamiętajmy, że mała tarcza to szyfr, a duża to właściwy odczyt.

WERSJA TRUDNIEJSZA – można wprowadzać modyfikacje. Np. oprócz podstawowej zasady wprowadzamy dodatkową, która może brzmieć np. „po każdym słowie przesuń małą tarczę o jedną literę w prawo”.

Nauka alfabetu i zabawa w szyfrowanie dla dzieci

Jeśli jesteś nauczycielem, to będzie ciekawa propozycja dla twoich uczniów na utrwalanie znajomości alfabetu. Jeśli jesteś rodzicem, to ta zabawa może zająć twoje dzieci na dłużej.

Zobacz także inną zabawę edukacyjną – Kulinarny Układ Słoneczny

Aby dostawać powiadomienia o nowych pomysłach na zabawy dla dzieci, polub mój fanpage na Facebooku!

Dodaj komentarz