Jak zrobić film LEGO? Jak zrobić animację poklatkową?

Jak zrobić film LEGO? Jak zrobić animację poklatkową?

Filmiki z ludzikami LEGO czy Playmobil cieszą sie niebywałą popularnością wśród najmłodszej widowni You Tube. Zabawka ta okazała się nośnym tematem, jednocześnie idealnym materiałem do stworzenia animacji. Zamiast patrzeć, jak dzieci odtwarzają z YT kolejne filmiki, pokażmy im jak zrobić własny film LEGO? Nie ma co narzekać wciąż na elektronikę w rękach dzieci, lepiej uczyć używać jej w sposób twórczy. Do zrobienia prostej animacji wystarczy smartfon lub aparat fotograficzny z odpowiednią aplikacją. Bardzo przydatny jest również statyw, ale przy odrobinie pomysłowości poradzimy sobie bez niego.

Animacja powstaje przez tworzenie efektu ożywienia zwykle martwych kształtów: rysunków, wycinanek, kukiełek, form plastelinowych, itp. Do animacji można wykorzystać właściwie wszystko, wystarczy trochę wyobraźni. Wykonuje się serię pojedyńczych zdjęć, przesówając lekko za każdym razem nasz model. Po szybkim odtworzeniu zdjęć jedno po drugim, powstaje animacja. O ile nie oczekujemy wysokiej jakości, to jest to dość proste. W filmiku powyżej możecie zobaczyć motyw z łódką, który mój 9-letni syn zrobił samodzielnie. Co prawda podpatrzył mój pomysł, ale resztę ogarnął sam. Przeczytajcie, jak zrobić film LEGO lub inną animację poklatkową?

jak zrobić animację poklatkową?

Jak zrobić animację poklatkową?

Aby uzyskać odpowiedni efekt, nasz aparat lub smartfon musi być nieruchomy przez cały czas pracy lub przynajmniej przez całe ujęcie. Również tło, na którym poruszają się inne obiekty powinno zostać możliwie nieruchome. Mini statywy kupimy już za paręnaście złotych, ale przy mniej wymagającej produkcji znajdziemy chałupniczy sposób na podparcie sprzętu. Na im mniejszą odległość będziemy przesuwać nasze obiekty, tym uzyskamy bardziej płynny ruch. Jednak z wyczuciem, bo ruch wyjdzie zbyt wolny. Nasze filmiki powstały przy ustawieniu 10 klatek na sekundę.

Pierwszy sposób

Jeśli posiadasz nowoczesny aparat fotograficzny, to chyba każdy producent oferuje zakupienie do niego aplikacji STOP MOTION. Do mojego aparatu taka apka kosztowała dwadzieścia parę złotych. Jeśli nie masz takiego aparatu albo obawiasz się dać go dziecku, to najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie takiej aplikacji na smartfonie. Spośród darmowych aplikacji, które przetestowaliśmy, mogę polecić wam Stop Motion Studio. Pozwala ona na intuicyjne stworzenie animacji oraz wyeksportowanie jej na wasze urządzenie, jako film lub GIF. Wersja darmowa pozwala jeszcze na dogranie dźwięku zarejestrowanego mikrofonem. To wystarczy do dobrej zabawy. Inne funkcjonalności takie jak ścieżka audio, napisy, filtry, greeen screen, czy 4k dostępne są w wersji płatnej. Nie musicie jednak płacić pełnej ceny, bo możecie kupić każdą funkcję oddzielnie.

jak zrobić film LEGO?

Drugi sposób

Utworzoną serię zdjęć importujemy do programu do montażu filmów. W Windows 10 będzie to EDYTOR WIDEO, a w macOS możecie użyć iMovie. Oba programy są już zainstalowane. Zdjęcia wrzucamy do scenorysu (na oś czasu) i ustawiamy na wszystkich czas odtwarzania 0,1 sek. Tu można dodać także napisy, ścieżkę dźwiękową i inne efekty. Przy tej metodzie jest więcej darmowych możliwości, ale jest trudniejsza i dziecko może potrzebować więcej pomocy.

Powodzenia! Być może twoje dziecko zostanie następcą Walta Disneya?

Już wiecie, jak zrobić film LEGO lub inną animację poklatkową. Kolejną zabawę z zastosowaniem urządzeń elektronicznych znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz