Jak ochronić dzieci przed kleszczami? Co działa naprawdę?

Jak ochronić dzieci przed kleszczami? Co działa naprawdę?

Ku radości narodu, od paru dni sanitarne restrykcje zostały poluzowane i znów możemy chodzić do lasu. Wydaje się on, jednym z najbezpieczniejszych miejsc do rekreacji w czasie epidemii. Jednak wielu z nas ma obawy, czy ucieczka do lasu przed wirusem, nie jest ucieczką z deszczu pod rynnę? Przecież w lasach jesteśmy narażeni na zakażenie również groźną boreliozą… Jak ochronić siebie i dzieci przed kleszczami? Choć nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, udało mi się wypracować (na podstawie opinii ekspertów) na potrzeby własnej rodziny, zestaw zasad, które najwyraźniej działają. Mieszkamy w okolicy lasów i dość często w nich gościmy. Mimo to od kilku lat wspólnie (ja, żona i 3 dzieci) „złapaliśmy” 1, góra 2 kleszcze i to na niegroźnym początkowym etapie! Chciałbym się podzielić z wami tym, co u nas się sprawdza.

Jak ochronić dzieci przed kleszczami?

DO BEZWZGLĘDNEJ WALKI Z KLESZCZAMI POTRZEBNE SĄ BEZWZGLĘDNE ŚRODKI! NA SZCZĘŚCIE NIE CHODZI O REZYGNACJĘ ZE SWOBODY I DOBREJ ZABAWY W LESIE.

Co należy zrobić przed pójściem do lasu, w lesie i po powrocie do domu?

Jak ochronić dzieci przed kleszczami ZANIM PÓJDZIECIE DO LASU?

Ubranie

Ubieramy się w długie spodnie i wysokie skarpety. Może to wyglądać zabawnie, ale jeśli ma być skutecznie, to należy skarpety naciągnąć na spodnie. Idealnie, jeśli buty też są wyższe. Kleszcze nie skaczą z drzew, jak głosi znany mit. Eksperci są zgodni, że można spotkać je zwykle na wysokości maksymalnie do 1-1.5 metra. Dlatego należy skupić się przede wszystkim na obuwiu i spodniach. My pozostałe części odzieży dobieramy odpowiednio do warunków pogodowych. Jeśli jest gorąco, to nie ubieramy kurtek z długimi rękawami, w których się zapocimy. Do lasu przecież idziemy dla przyjemności! Jeśli odrzucacie wszystko co toksyczne, to pomińcie dwa kolejne punkty. Jednak jeśli tak jak ja, uważacie boreliozę za większe ryzyko, niż odrobina toksyn od czasu do czasu, to koniecznie przeczytajcie.

Repelenty

Wielu obawia się substancji deet w repelentach, i szuka czegoś łagodniejszego. Jeśli jednak chcecie postawić na skuteczność, to znawcy tematu są raczej zgodni, że środki z DEET sa najlepsze. Substancja DEET blokuje receptory insektów i pajęczaków zniechęcając je do lądowania na powierzchni skóry. My stosujemy znany i ceniony środek MUGGA w sztyfcie (20% DEET). Dzięki formie ROLL-ON łatwo go rozprowadzić po ciele, nawet w okolicach twarzy.

mugga

Permetryna

Może słyszycie o niej pierwszy raz… Jest najskuteczniejszym znanym środkiem przeciwko kleszczom! Jest lekko toksyczna dla ludzi i wymaga umiejętnego stosowania. Dlatego nie mogę polecać jej do stosowania, szczególnie dla dzieci. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, odsyłam na koniec tego artykułu.

Jak ochronić dzieci przed kleszczami W LESIE?

Do lasu idziemy, żeby sie dobrze bawić i poczuc swobodę. Dlatego będac już w lesie, wyznajemy zasadę – zero zasad! Nie trzymamy sie wyłącznie głównych ścieżek, ani nie wybieramy pór dnia, kiedy kleszcze najmniej żerują.

Jak ochronić dzieci przed kleszczami?

Jak ochronić dzieci przed kleszczami PO POWROCIE DO DOMU?

Zdejmij ubranie

Przedarcie się przez barierę odzieży, zwykle zajmuje kleszczom nawet kilka godzin. Dlatego pierwszą rzecza jaką robimy po powrocie do domu, to zdjęcie ubrań – jeszcze w korytarzu. Ubrania natychmiast pierzemy, albo wywieszamy na balkonie, aby pajęczaki, które się do nich ewentualnie dostały miały czas na eksmisję.

Weź prysznic

Kleszcze szukają sobie odpowiedniego, miękkiego miejsca na ciele do wbicia się. Prysznic i przetarcie ciała gąbką, to kolejna możliwość pozbycia się z ciała ewentualnych, nieproszonych gości.

Jak ochronić dzieci przed kleszczami?

Obejrzyj ciało

Obejrzenie ciała w ciągu kilku godzin od wizyty w lesie, uważam za NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZ W WALCE Z KLESZCZAMI. Jeśli kleszcz już znajdzie się w ciele, to im krócej w nim przebywa, tym lepiej. Dlatego nawet, jeśli rezygnuję z pozostałych zasad ochrony, to nigdy z tej! Obejrzyj ciało dziecka dokładnie. Masz szansę zauważyć jeszcze chodzącego intruza, albo dopiero co, niegroźnie wbitego w skórę. W razie czego, w swojej apteczce mam zawsze klaszczołapki do bezpiecznego usówania kleszczy. Raz miałem okazję ich użyć i drań wyszedł cały bez problemu. Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować i obserwować przez kilka tygodni, czy nie pojawi się wyraźne zaczerwienienie. Jeśli tak, należy udać się do lekarza.

O permetrynie

Od dawna stosowana w wojsku, wśród myśliwych i survivalowców. Żaden środek nie ma tak dużej skuteczności, jak permetryna. Na łamach Journal of Medical Entomology, naukowcy Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) wykazali, że odzież nasączona permetryną jest skuteczną metodą walki z kleszczami. Permetryna jest silnie trująca dla owadów i toksyczna dla kotów oraz organizmów wodnych, choć w przypadku innych gatunków oraz ludzi ma działanie lekko toksyczne (ostrzegałem że będzie bezwzględnie). Czerpana jest z ekstraktu kwiatu chryzantemy.

Wierzchnie ubrania impregnuje się w roztworze permetryny, lub spryskuje atomizerem i odwiesza do wyschnięcia. Dobrze zaimpregnowane ubrania utrzymują właściwości ochronne nawet po kilku, czy kilkunastu praniach. Można kupić takie środki w niektórych sklepach z akcesoriami outdoorowymi i myśliwskimi.

Sprawdziłem sam! Położyłem kleszcza na moich zaimpregnowanych spodniach i po ok 1 min przestał się ruszać i spadł na ziemię. Ja spryskuje dzieciom buty, skarpetki i dolne części spodni. Nigdy nic złego się nie działo mimo, że są alergikami.

Uważam ten środek za najskuteczniejszy, jednak trzymajcie się od niego z dala, jeśli jesteście w ciąży lub jeśli macie kota! Nie stosujcie go bez konsultacji ze sprzedawcą.

Tym, którzy kochają rekreację w lesie polecam wpis: Jak zdrowo uwędzić dzieci? Bushcraft i survival dla dzieci

Dodaj komentarz