Kreatywna skrzynka czyli teatrzyk kamishibai

Kreatywna skrzynka czyli teatrzyk kamishibai

– ARTYKUŁ SPONSOROWANY –

Latem brałem udział z moimi dziećmi w warsztatach plenerowych. Prowadzący postawił przed nami na stoliku drewnianą skrzyneczkę. Otworzył ją i zaczęło się coś niezwykłego… Okazało się, że to teatrzyk kamishibai. Od tego momentu już wiedziałem, że koniecznie sam muszę spróbować tej formy w zabawie z moimi dziećmi oraz w animacjach. Dziś mogę wam już opisać moje pierwsze wrażenia z pracy tym kreatywnym narzędziem od Wydawnictwa Tibum.

Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania i prezentacji książki obrazkowej – teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Drewniana skrzynka stanowi estetyczną oprawę dla ilustracji. Bajki kamishibai sprawdzą się zarówno w domu, jak i w bibliotece, księgarni, szkole, przedszkolu, czy dziecięcych oddziałach szpitalnych.

Teatrzyk kamishibai – w rękach dziecka

teatrzyk kamishibai

To, że teatrzyk może służyć do opowiadania bajek przez dorosłych jest jasne, zacznę więc od mniej oczywistej strony. Nieograniczony potencjał tej skrzynki ujawnia się, kiedy trafia ona do rąk dziecka. Oprócz korzystania z gotowych książek w formie kart, dzieci mogą tworzyć własne historie. Na stronie tibum.pl dostępny jest wymiarowy, sztywny papier rysunkowy do wykonywania kart narracyjnych.

teatrzyk kamishibai

Moi synowie 5 i 9 lat szybko i ochoczo dobrali się do czystych kart. Praca twórcza nad własnymi historiami wciągnęła ich na dobre i została zwieńczona autorskim przedstawieniem przed całą rodziną. Starszemu synowi (9 lat) nie sprawiało problemu także czytanie gotowej bajki kamishibai. W planach na najbliższe dni jest również prezentacja online na czacie z dziadkami.

Teatrzyk kamishibai – w rękach rodzica, nauczyciela, animatora

bajki kamishibai

Teatrzyk kamishibai bardzo ciekawił moje dzieci od początku. Ta skrzyneczka ma w sobie coś tajemniczego i klimatycznego. Zanim opowiedziałem dzieciom bajkę, zrobiłem małą próbę. Już za drugim razem wychodziło to dość płynnie i udało się zachować więcej kontaktu wzrokowego z widzami. Dużym ułatwieniem jest tekst wraz odpowiadającą mu ilustracją, umieszczony na książkach od strony lektora.

Teatrzyk jest lekki, można go przetransportować bez problemu nawet tramwajem. Dla mnie, jako animatora zabawy ważne jest to, że użycie go nie wymaga specjalnych przygotowań. Stawiasz skrzynkę na stoliku i zaczynasz. Pracując z dziećmi mogę zrobić przedstawienie lub przeprowadzić zajęcia warsztatowe, angażujące twórczo dzieci. Moja żona, która jest nauczycielem języka angielskiego, też już się czai na mój teatrzyk. Zamiast „przeprowadzenia” lekcji można ją opowiedzieć, narysować, pokazać w nowej, atrakcyjnej formie.

Teatrzyk kamishibai jest dość prosty w użyciu, jednak jest możliwość doskonalenia tej techniki podczas szkoleń. Ofertę znajdziecie na stronie kamishibai.pl.

Bajki kamishibai

bajka o soli

Ilustracje są bardzo przyjemne dla oka. W naszych rękach nalazły się dwie bajki. „Bajka o soli” (Tekst: Elek Bendek, Ilustracje: Kinga Rofusz) – klasyczna bajka o królu i jego trzech córkach. Morał tej historii pokazuje ile zamieszania może wyniknąć z mylnego zrozumienia czyichś słów. Opowiadanie nadaje się również dla dzieci w młodszym wieku.

bajka o Wiśle

„Bajka o Wiśle” (tekst: Magdalena Zarębska, Ilustracje: Karolina Szopa) to bajka edukacyjna. Jej głównymi bohaterkami są dwie rzeczki, które wyruszają we wspólną podróż z Wisłą. W opowiadaniu tym dowiadujemy się sporo o charakterze największej polskiej rzeki. Padają nazwy miast, rzek i krain geograficznych, dlatego ta bajka przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci szkolnych. Opowiadając ją dzieciom młodszym, możemy, pominąć część tekstu i skrócić ją nieco.

Skrzynka butai

butai

Skrzynka jest wykonana z drewna bukowego. Posiada uchwyt ułatwiający transport. Budowa jest solidna i dobrze spasowana. Na zdjęciu widać najprostszy model, istnieją również modele z dodatkowymi drzwiczkami, dającymi jeszcze lepszy efekt „sceny”.

teatrzyk kamishibai
teatrzyk butai

Mogę śmiało polecić teatrzyk kamishibai do zabawy w domu oraz do pracy z dziećmi. Tymczasem pędzę tworzyć własną, nową bajkę!

Sprawdźcie również jak rysować piaskiem na samodzielnie zrobionym, podświetlonym ekranie!

Dodaj komentarz