Krótkofalówki dla dzieci – duży potencjał zabawy

Krótkofalówki dla dzieci – duży potencjał zabawy

Krótkofalówki kojarzą się z niewielkimi trzeszczącymi radyjkami z antenką. W przypadku krótkofalówek zabawkowych, zwykle nie nadają się do niczego więcej oprócz wydawania szumów i trzasków. Chcę Wam dać kilka prostych wskazówek, jak wybrać krótkofalówki dla dzieci, żeby dawały dobrą zabawę! Piszę to w czasie, kiedy z powodu epidemii szukamy pomysłów na zabawy w domu. Urządzenia te mogą dać naszym dzieciom kawał dobrej zabawy z kolegami, bez wychodzenia z domu i bez kontaktu bezpośredniego.

Zabawki czy krótkofalówki dla dzieci?

Odradzam kupowanie zabawek imitujących krótkofalówki, chyba że są częścią jakiegoś zestawu np. policjanta i nie zależy nam na łączności. Już za ok 100 zł można kupić proste w obsłudze urządzenia (zestaw 2 szt.), które dają możliwość dobrej łączności nawet do kilkuset metrów na blokowisku i do kilku kilometrów w otwartej przestrzeni. Zasięg uzależniony jest od rodzaju przeszkód i ilości zakłóceń pomiędzy odbiornikami.

Jak się bawić?

Kiedy jest możliwa zabawa na zewnątrz, krótkofalówka będzie zachętą dla dzieci na wszelkich wyprawach trekingowych, rowerowych, spacerach… Urozmaici zabawę w chowanego itd. Zresztą, dzieci same zwykle mają najlepszy pomysł.

Policjant, żołnierz, agent, podróżnik, czy astronauta… Każdemu z nich przyda się sprzęt do łączności. Mojemu synowi udało się namówić kolegów z sąsiedztwa do zakupu krótkofalówek. Dzięki temu stworzyli sieć. Nadali sobie kryptonimy, ustalili godziny i zasady łączności.

Mimo czasowego zakazu kontaktów (epidemia), nadal mogą podtrzymywać kontakt i wspólną zabawę, pozostając przy tym w domu. Nie są skazani na kontakty jedynie w świecie wirtualnym.

Co jest legalne?

Według polskich przepisów bez zezwolenia można używać tak zwanych PMR. O częstotliwości od 446,00625 do 446,09375 Mhz. Legalnie można nadawać z mocą maksymalnie 0,5 W, a radiotelefon musi być wyposażony w zintegrowaną antenę.

W internecie jest sporo propozycji o takiej specyfikacji. Sprzęt, z którym miałem styczność i mogę polecić to Motorola TLKR T41. Kosztuje ok 100 zł za 2 sztuki.

Zwróć uwagę, że jeśli kolega twojego dziecka będzie miał sprzęt innej firmy, albo inny model, to prawdopodobnie pasma na jego kanałach będą skonfigurowane w nieco inny sposób. Oznacza to, że trzeba będzie trochę pogrzebać, nie zawsze jest to proste. Najlepiej kiedy koledzy mają taki sam model. Wtedy połączą się z ustawieniami fabrycznymi.

Co gdyby dodatkowo stworzyć w pokoju dziecka lub w garażu kartonową bazę…?! Zajrzyj do tego wpisu

Aby dostawać powiadomienia o nowych pomysłach na zabawy dla dzieci, polub mój fanpage na Facebooku!

Dodaj komentarz