5 zabaw ze światłem UV

5 zabaw ze światłem UV

Kiedy znajdziemy się w ciemności ze światłem ultrafioletowym, świat zmienia się niesamowicie! Niektóre przedmioty (szczególnie białe) zaczynają „świecić”. Do naszych zabaw użyliśmy latarki ze światłem ultrafioletowym z decathlonu, mazaków podkreślaczy, markera UV (tester do banknotów) oraz tonik do picia. Już sama latarka UV wystarczy, żeby w jej świetle odnajdować w mieszkaniu różne świecące elementy i przeprowadzać swobodne eksperymenty. Wiele elementów zaczyna świecić – białe tkaniny, plamy, nitki… Materiały niespodziewanie zmieniają kolor…

1. Poszukiwania

Marker UV (tester do banknotów) można kupić na allegro za ok 20 zł. Kiedy napiszesz nim coś na ścianie, to nie widać tego do momentu oświetlenia napisu światłem ultrafioletowym. Nie musi być nawet ciemno. Zabawa polega na rozmieszczeniu wskazówek w różnych miejscach. Jedna prowadzi do drugiej, aż do celu. Mogą to być napisy lub strzałki. Na końcu może czekać nagroda lub skarb.

Zabawy z UV dla dzieci

2. Tajne znaki

Każdy lubi mieć własne sekrety. Szczególnie dzieci lubią tajemnice. Sprezentuj dziecku mazak UV i pozwól mu porobić tajne znaki i napisy w jego pokoju. Będą widoczne tylko pod światłem UV.

Eksperymenty UV dla dzieci

3. Świecące rysunki

Dużo łatwiej dostępne niż marker UV są kolorowe podkreślacze. Stworzone nimi rysunki wyglądają w świetle UV zjawiskowo! Można też nimi pomalować dłonie lub twarz, ale ryzykujecie reakcją alergiczną i szorowanie mydłem. Nie polecam, choć mogłoby być ciekawie…

świecące prace plastyczne

4. Świecący napój

Kiedy podświetlisz światłem UV tonik do picia (oryginalny smak), zacznie świecić mocniej niż inne ciecze. Powoduje to chinina, która jest jednym ze składników tego napoju. Ciekawe eksperymenty w świetle UV wychodzą również po dodaniu kilku kropel lekarstwa akwarystycznego do wody w szklance. Strużki lekarstwa świecą się w wodzie i wyglądają, jak jakaś radioaktywna ciecz.

Eksperymenty UV dla dzieci

5. UV disco

Każdą imprezę uatrakcyjnią efekty świetlne. Kiedy uczestnicy zabawy będą ubrani w białe rzeczy i staną w zasięgu światła UV, to ich ubrania będą „świecić”. Efekt super!

Światło na imprezie dla dzieci

Link do naszej latarki UV

Powyższe zabawy sprawdzają się świetnie podczas urodzin dziecka w domu.

Jeśli spodobały ci się moje propozycje na eksperymenty i zabawy UV, to zapraszam cię również do mojego wpisu: „Eksperymenty dla dzieci z suchym lodem. Pomysł na urodziny w domu…?”

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz