Poszukiwanie skarbów – zabawa łącząca naturę i nowoczesność

Poszukiwanie skarbów – zabawa łącząca naturę i nowoczesność

Zabawa w poszukiwanie skarbów nie jest zarezerwowana tylko dla piratów. Dzieci uwielbiają odnajdywać skrytki! Dziś oprócz mapy mamy inne metody i do wyznaczonych współrzędnych geograficznych może doprowadzić nas sygnał GPS. Z jednej strony to okazja do wyprawy w naturalne tereny, a z drugiej możliwość nauki nawigowania przy pomocy nowoczesnych środków. Możesz wykorzystać ten pomysł podczas urodzin dziecka. Taka terenowa forma zabawy będzie ciekawą odmianą dla salonów zabaw. Proponuję dwie wersje zabawy: Poszukiwanie samodzielnie ukrytej skrytki lub geocaching. Dla dzieci polecam raczej pierwsza wersję, bo druga jest dość trudna i według mnie odpowiednia dopiero dla młodzieży. Już wyjaśniam jak się bawić!

WŁASNA SKRYTKA

Chowasz skarb, a następnie podajesz współrzędne geograficzne jego umiejscowienia osobie poszukującej. Zaproś do zabawy w poszukiwanie skarbów twoje dziecko (niech może też dołączą koledzy?) lub znajomego z jego dziećmi. Następnie umów się ze znajomym na rewanż, aby innym razem to on ukrył coś, a ty z twoim dzieckiem będziecie szukać.

1. Przygotuj skarb

To od ciebie zależy, co skarb będzie zawierał. Może to być zestaw drobnych gadżetów, słodkości lub coś poważniejszego. Pamiętaj jednak o możliwości zawilgocenia w otwartym terenie. Dlatego do przechowywania depozytu najlepiej sprawdza się pojemnik na żywność z uszczelką. Zobacz przykładowy pojemnik.

zabawa w poszukiwanie skarbów

2. Wybierz miejsce

Największa frajda jest w poszukiwaniach w lesie lub w ciekawych miejscach (ruiny, miejsca z ciekawą historią, itp). Zabawa w poszukiwanie skarbów jest też możliwa w terenie miejskim. Miejsce nie powinno być zbyt wyeksponowane dla przypadkowych spacerowiczów, ale jednocześnie dostosowane do możliwości eksploracyjnych dziecka.

zabawa w poszukiwanie skarbów
Zabawa w poszukiwanie skarbów

3. Oznacz współrzędne

Najprościej jest skorzystać z aplikacji Google Maps. Oznacz miejsce na mapie pinezką, u góry ekranu wyświetlą się współrzędne. Przekaż je osobie, która będzie szukała. Kiedy wklei współrzędne w pasku wyszukiwarki Google Maps, miejsce poszukiwań zostanie oznaczone i będzie mógł rozpocząć nawigację.

zabawa w poszukiwanie skarbów

4. Przygotuj podpowiedzi

Przygotuj dodatkową podpowiedź, gdyby odnalezienie skrytki okazało się zbyt trudne. Podpowiedź może być w formie zagadki lub zdjęcia, na którym widać miejsce ukrycia. Wyślij hinta przed zabawą (uprzedź o tym poszukującego, że podpowiedź czeka w razie co np. na jego poczcie email), lub w trakcie zabawy, na życzenie.

GEOCACHING DLA DZIECI

To bardzo podobna gra terenowa jednak, w tym wypadku informacje na temat skrytki są dostępne publicznie. Ukrywane skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych. Do najbardziej popularnych aplikacji potrzebnych do tej zabawy należą Geocaching oraz C:geo. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się na stronie geocaching.pl.

geocaching dla dzieci
źródło: geocaching.pl

Film zamieszczony na początku artykułu pochodzi z moich geocachingowych poszukiwań z dziećmi. Z trzech depozytów udało się nam odnaleźć tylko jeden i to w szczątkowym stanie. Być może nie mieliśmy szczęścia i wybraliśmy zaginione albo nieaktualizowane skrytki. Jednak w mojej ocenie geocaching może być nieco za trudny dla dzieci. Musieliśmy za każdym razem korzystać z podpowiedzi na zdjęciach. Ponadto zabawa w poszukiwanie skarbów z własną skrytką ma tę przewagę, że skrytkę można zabrać do domu 🙂 I ostatnia rada… Zaopatrzcie się w rękawice ogrodowe lub warsztatowe. To brudna robota 🙂

geocaching dla dzieci

Jeśli ważna jest dla ciebie zabawa dzieci na łonie natury, to zapraszam również do mojego artykułu: „Jak zdrowo uwędzić dzieci? Bushcraft i survival dla dzieci.”

Dodaj komentarz