Eksperymenty dla dzieci z suchym lodem. Pomysł na urodziny w domu…?

Eksperymenty dla dzieci z suchym lodem. Pomysł na urodziny w domu…?

Suchy lód w granulacie to materiał na bardzo efektowne zabawy z dziećmi. To super pomysł na samodzielną organizację urodzin w domu pod tytułem „Eksperymenty dla dzieci”. Materiał od dawna doceniany i używany także przez animatorów zabawy. Zobaczcie jak wyglądały urodziny mojego syna i przekonajcie się jak proste jest przeprowadzenie takiej zabawy z eksperymentami!

1. Dotykanie pary

Aby uzyskać parę, wsyp suchy lód do naczynia, a następnie zalej go gorącą wodą. Lepiej za dużo wody, niż za dużo granulatu. Pozwól dzieciom sprawdzić, czy para jest zimna, czy gorąca? Jest w temperaturze otoczenia.

2. Para i ogień

Zapal zapałkę i przysuń do powierzchni pary. Zapytaj dzieci, jak myślą, co się stanie? Zapałka zgaśnie. Kiedy robisz eksperymenty dla młodszych dzieci, nie musisz tłumaczyć zasad fizyki lub chemii. Zabawa i obserwacja wystarczy.

3. Wystrzał korka

Wrzuć do butelki kilka sztuk granulatu i zalej gorąca wodą. Następnie zatkaj butelkę korkiem. Wciśnij go delikatnie i skieruj tak, aby nikt nie oberwał rykoszetem. Wystrzał szampana to nic w porównaniu z tym!

eksperymenty dla dzieci

4. Balonik

Umieść w baloniku 1-3 kawałki granulatu i dolej odrobinę wody. Odłóż balonik na bok. Sprawdźcie efekty pod koniec zabawy. Balonik urośnie.

Eksperymenty z suchym lodem

5. Woda i olej

Wrzuć suchy lód do szklanki z gorącą woda i do szklanki z olejem spożywczym. Zaobserwujcie razem z dziećmi różnice.

Eksperymenty z suchym lodem

6. Mega bania

Nalej do miski gorącą wodę i wsyp suchy lód. Namocz ściereczkę w płynie do baniek i przeciągnij ostrożnie po brzegach miski. Kiedy powstanie na brzegach miski powłoka z płynu, zacznie tworzyć się wielka bańka, samoistnie napełniająca się parą. Poczekaj, aż bańka pęknie efektownie uwalniając parę.

urodziny dla dziecka w domu

7. Wąż

Do wysokiej szklanki wlej trochę płynu do naczyń i dodaj suchy lód (nie przesadzaj z ilością, bo wąż wywędruje na podłogę). Wszystko zalej gorącą wodą. Ze szklanki zacznie wydobywać się piana o podłużnym kształcie. Podczas zgniatania ręka piany, wydobywa się z niej para.

Eksperymenty dla dzieci

8. Wytwornica pary

Jeśli planujecie eksperymenty z suchym lodem to nie może zabraknąć tego urządzenia. Jest bardzo proste w budowie. Potrzebna jest plastikowa butelka minimum 1,5 l., srebrna taśma naprawcza i kawałek starej rury od odkurzacza, węża ogrodowego lub czegoś podobnego. W górnej części butelki wytnij otwór na tyle duży, aby przedostał się przez niego lód i przyklej szczelnie rurę. Wsyp przez rurę granulat i zalej gorącą wodą. Powstającą w butelce parę możemy skierować w dowolnym kierunku. Przy zachowaniu ostrożności możemy dać dziecku pobawić się tą „zabawką”.

urodziny dla dzieci  w domu

9. Bańki z parą

Doprowadź do powstania pary w wytwornicy. Nalej płyn do baniek do miski. Następnie końcówkę rury wytwornicy zamocz w płynie. Powstające w urządzeniu ciśnienie spowoduje powstawanie baniek wypełnionych parą. Z bańki po rozbiciu w piękny sposób wydostanie się para.

10. Mgła

Do dużej miski, wiadra lub do zlewu nalej gorącej wody. Wsyp ok 2 kubki granulatu. Para uwolni się w dużej ilości. Ciekawy efekt osiągniesz stawiając wiadro na podłodze w dużym pomieszczeniu. Mgła rozleje się po podłodze. Pamiętaj, że eksperymenty z suchym lodem należy przeprowadzać wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach! Przy tym eksperymencie mieliśmy szeroko otwarte okna w mieszkaniu.

eksperymenty dla dzieci

Kilka informacji i wskazówek:

  • Do zabawy wybierz granulat 16 mm.
  • Lód ma temperaturę -78,5 stopni. Należy dotykać go szczypcami lub izolowaną rękawicą, gdyż bezpośredni kontakt ze skórą grozi odmrożeniami. Dlatego eksperymenty może przeprowadzać wyłącznie osoba dorosła zachowująca zasady bezpieczeństwa.
  • Eksperymenty należy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (podczas sublimacji wytwarza się CO2).
  • Suchy lód sublimuje (ubywa go) dlatego najlepiej kupić go u lokalnego producenta lub zamówić tak, aby został do nas wysłany dzień przed użyciem. W zestawie zawierającym 4 kg suchego lodu w wyniku sublimacji pozostanie: po 24 h – 2.4 kg, po 48 h – 1.2 kg
  • Na eksperymenty dla dzieci w domu wystarczy kupić 5 kg. Koszt na allegro ok 70 zł z przesyłką.
  • Dla lepszego wyeksponowania pary podczas prezentacji użyj czarnego lub ciemnego tła / nakrycia stołu (jak widzicie ja nauczyłem się tego dopiero po fakcie). Najlepszy efekt daje też punktowe oświetlenie.

Urodziny w domu to świetna i oryginalna alternatywa dla salonów zabaw. Jeśli wypróbujesz już eksperymenty dla dzieci z suchym lodem, to zapoznaj się także z innymi moimi pomysłami!

Przeczytaj: Urodziny w stylu Minecraft

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Katarzyna

    Świetne pomysły.

Dodaj komentarz