Ciemno i zimno? Czas na zabawy z latarkami!

Ciemno i zimno? Czas na zabawy z latarkami!

Ciemno na dworze? Nie patrz na to jak na ograniczenie, ale zobacz w tym nowe możliwości zabawy! W ciemne jesienne, czy zimowe popołudnie, często na hasło „idziemy na dwór” dzieci dostają poważnego paraliżu nóg w najcięższej odmianie. Co innego jeśli dasz im latarki. Prawdopodobnie ozdrowieją szybko! Już zwykły spacer, zabawa na placu zabaw, czy jazda na rowerze są inne i ciekawsze z latarką. Oto 10 konkretnych propozycji na zabawy z latarkami. Te zabawy dla dzieci dobrze sprawdzą się na podwórku, a niektóre również w domu.

Zabawy z latarkami na dworze

Zwykle wystarczy dać dzieciom latarki, a same wymyślą najlepszą zabawę! Do swobodnych zabaw i spacerów najlepiej sprawdzą się latarki czołowe, bo przy nich ręce są wolne.

Latarka z Decathlonu, która polecamy (zobacz), może świecić również światłem UV, a do o zabawach ze światłem UV zachęcam tutaj.

1. Gonitwa za światełkiem

Gonimy za światełkiem. Jedna osoba porusza latarką tak, aby światło uciekało przed goniącymi. Najlepsza będzie latarka o możliwie dużym skupieniu lub laserowy znacznik.

2. Zabawa w chowanego

Zwyczajne zasady zabawy w chowanego. Z tą różnicą, że po ciemku, a szukający ma latarkę. Jeśli bawicie się w domu, wszystkie światła gasimy. Ta wersja jest utrudnieniem dla szukających, a ułatwieniem dla chowającego się. W ciemnościach łatwiej się ukryć.

Zabawa w chowanego

3. Poszukiwanie światełka

Możesz użyć do tej zabawy światełka odblaskowe, światełka rowerowe i niewielkie świecące zabawki. Porozmieszczaj je na jakimś ograniczonym terenie, np. na placu zabaw, w ogrodzie lub w parku. Cel: znajdź wszystkie światełka i odblaski, a w zabawie wieloosobowej, kto znajdzie więcej światełek wygrywa.

4. Złap świetlika

Jedna osoba, która jest świetlikiem, bierze małą latarkę, idzie w ciemność, podczas gdy inni czekają. Świetlik błyska latarką co 30 sekund (lub jeśli dziecko jest małe, to o tyle, do ilu dziecko potrafi policzyć). Świetlik ciągle się porusza, aby uniknąć schwytania przez innych. Ten, kto złapie świetlika, wygrywa. Musi być dostatecznie ciemno, żeby nie było widać nikogo z bliska, jednocześnie wystarczająco bezpiecznie, by nie pogubić dzieci. Zabawa najlepsza dla dzieci starszych i na ograniczonym terenie.

5. Świetlne szyfry

Czy kiedykolwiek chciałeś być szpiegiem? Wydrukuj tabele z alfabetem Morsa rozdaj wszystkim uczestnikom zabawy. Jedna osoba wcześniej ukrywa coś (może to być nagroda), a następnie wysyła morsem kod do osoby / grupy z podpowiedzią, gdzie to się znajduje. Kropka to krótki, a kreska długi sygnał świetlny. Ten, kto odszyfruje wiadomość i znajdzie nagrodę, otrzymuje ją.

Zabawy z latarkami na dworze. Alfabet Morsea
czarteruj.com

6. Baba Jaga patrzy

Zasady podobne jak przy tradycyjnej zabawie, z tą różnicą, że „Baba Jaga” ma latarkę. Reszta porusza się tylko przy zgaszonym świetle, a staje nieruchomo w momencie zapalenia latarki.

7. Teatr cieni

Niezawodny klasyk, jeśli chodzi o zabawy dla dzieci z latarkami. Tworzenie rozmaitych cieni na ścianie, używając do tego rąk, zabawek, lalek, pluszaków, ludzików lego, czy innych dowolnych przedmiotów. Bawimy się spontanicznie lub przedstawiamy w ten sposób historie i bajki.

Teatrzyk cieni. Kreatywnie w domu

8. Straszne miny

Eksperymentowanie z podświetlaniem swojej twarzy latarką to frajda z lekkim dreszczykiem grozy. Próbując trzymać latarkę pod różnym kątem i strojąc różne miny wygląda się bardzo dziwnie.

Zabawy z latarkami w domu

9. Baza

Budujemy bazę / dom z koców, krzeseł itp. Najlepsze efekty są po zmroku, przy zgaszonym w pokoju świetle, kiedy jedynym źródłem światła są latarki. W bazie bawimy się we wszystko co podpowiada wyobraźnia.

10. Złodziej w ciemności

Rozłóż różne przedmioty na podłodze. Gdy latarki są włączone daj graczowi / graczom chwilę na przyjrzenie się przedmiotom. Teraz niech wszyscy wyłączą latarki. W tym czasie prowadzący zabawę usuwa jeden obiekt. Po ponownym zapaleniu latarek gracze odgadują, którego elementu brakuje. Im starsze dzieci, tym więcej połóż przedmiotów do odgadnięcia. Inna wersja tej zabawy polega na zmienianiu pozycji przedmiotów, bez odsuwania.

Czy ciemność jest przeszkodą do zabawy na dworze? Nie, ciemność może być okazją do próbowania nowych zabaw. Zabawy z latarkami to jeden z najlepszych pomysłów na krótkie dni!

Jeśli szukasz więcej pomysłów na zabawy w chłodne i krótkie dni, to polecam mój artykuł o ognisku z dziećmi: „Jak zdrowo uwędzić dzieci? Bushcraft i survival dla dzieci”

Dodaj komentarz