5 przepisów jak (NIE)ugotować dzieci?

5 przepisów jak (NIE)ugotować dzieci?

Jakie przygotować ubrania dla dzieci na wyjście w chłodne dni? Spróbuj zastosować te pięć zasad, a Twoje dziecko wróci ze spaceru zdrowe i zadowolone. Nie zmarznie i nie przegrzeje się.

– Nie powinniśmy przegrzewać naszych dzieci. Wychowanie w chłodzie, tak popularne w krajach skandynawskich, powoduje, że tamtejsze dzieci zdecydowanie mniej chorują. W efekcie, nie ma tam takiego problemu z nawracającymi infekcjami w okresie żłobkowym czy przedszkolnym, jak np. w naszym kraju – mówi prof. Krzysztof Zeman, kierownik Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

1. GRUBIEJ NIE ZNACZY LEPIEJ

Moja babcia wyznaje filozofię, że im grubiej ubierze się dziecko, tym będzie mu cieplej. Wydaje mi się, ze przekonanie mojej babci jest jednym z narodowych „zabobonów”. Przyznaj uczciwie ile razy odczuwałeś lodowate dreszcze na spoconych plecach? Paradoksalnie nic nie wychłodzi dziecka bardziej, niż… Przegrzanie go! Zbyt grube ubranie szybko doprowadzi do zawilgocenia potem koszulki. W ten sposób ubranie traci właściwości termoizolacyjne. Jedynie sucha odzież gwarantuje utrzymanie ciepła. Zatem w chłodne dni po pierwsze trzeba ocenić jakie będą odpowiednie ubrania dla dzieci, by nie narazić ich na spocenie się?

2. DZIECIOM W RUCHU JEST CIEPLEJ

Znacie ten żart? Co to jest sweter? To takie coś, co babcia zakłada dziecku, kiedy robi się jej zimno. Czy nie jest często tak, że ubieramy dzieci na podstawie własnych odczuć temperatury? Jest to słuszne, dopóki ruszamy się tyle samo co dzieci. Inaczej dobierajmy ubrania dla dzieci w ruchu, a inaczej dla dzieci nieaktywnych. Utarło się przekonanie, że dzieci ubiera się o jedną warstwę więcej niż siebie samego. Dotyczy to bobasów siedzących w wózku bez ruchu? Dzieci jednak rosną, robią się bardzo aktywne ruchowo. Jakie zatem powinno być ubranie starszych dzieci? Jak się czujesz po przebiegnięciu w chłodny dzień? Czy nie zaczynasz się pocić i musisz rozpiąć albo zdjąć całkiem kurtkę? Dzieci na podwórku czy spacerze ruszają się więcej niż dorośli. Często nie chodzą, tylko podbiegają, wdrapują się na placu zabaw na konstrukcje, itd. Pamiętaj o tym ubierając je.

Dziecko w ruchu

Masz wątpliwości jak ubrać dziecko? Poobserwuj stopień jego aktywności, następnie poruszaj się z podobna intensywnością (nie wstydź się przyda ci się to), a na koniec oceń w jakich ubraniach będzie dziecku ok. Jeśli tobie będzie dobrze, to twojemu dziecku również.

3. BAWEŁNA NIE NA CHŁODY

W chłodne dni bawełna jest wrogiem dla aktywnych fizycznie, a przecież wszystkie w pełni sprawne dzieci są aktywne z natury. Bawełna wchłania wilgoć i nie schnie. Potęguje w ten sposób uczucie zimna i wychłodzenie.

Jakie materiały wybierać?

Na pierwszą warstwę najlepsza jest bielizna termiczna wełny np. merino lub tkaniny syntetyczne. Zaletą odzieży uszytej z tego typu materiałów jest odprowadzania wytwarzanej podczas wysiłku fizycznego wilgoci (potu) z powierzchni skóry i wydalania na zewnątrz. Dzięki temu skóra pozostaje sucha. Nawet po spoceniu się taka tkanina wysycha dość szybko. Bielizna powinna dobrze przylegać do ciała dla lepszego utrzymania ciepła.

Na druga warstwę najlepszy jest polar. Charakteryzuje się dobrą izolacją ciepła, a w przypadku zamoczenia nie traci tej właściwości. Czapki i kominy z polaru również dobrze się sprawdzą.

Na zewnętrzną warstwę jesienią i wiosną najlepsze są kurtki lub kombinezony z materiałów typu softshell. Materiał dobrze chroni od wiatru i lekkiego deszczu. Kiedy temperatura spadnie poniżej 0 ubierzmy dziecko w kurtkę puchową.

4. WARSTWY UBRANIA

Trzy warstwy odpowiednio dobranej odzieży wystarczą przez cały rok. Dołożenie czwartej może mieć sens dopiero przy ok -15.

I warstwa – bielizna termiczna (majtki, koszulka, leginsy) z wełny merino lub materiałów syntetycznych.

II warstwa – bluza polarowa cienka lub gruba w zależności od temperatury oraz spodnie. W przypadku mokrej aury świetnie się sprawdzają spodnie na deszcz i kalosze.

III warstwa – kurtka/kombinezon typu softshell (jesienią i wiosną) lub kurtka/kombinezon puchowa (zimą)

Zasada trzech warstw ubrania
Źródło: 4f.com.pl

5. TERMOMETR TO NIE WSZYSTKO

Nie raz widziałem młodzieńca zimą w krótkich spodenkach tylko dlatego, ze za oknem zaświeciło słońce. Sprawdził pewnie pogodę „na oko” przez okno. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Temperatura odczuwalna może różnić się od wskazań termometru o 5 stopni, a zimą nawet o 10. Na odczuwanie temperatury wpływa siła wiatru i nasłonecznienie. Sprawdzaj pogodę na własnej skórze i dobieraj mądrze ubrania dla dzieci.

Dodaj komentarz